>> Registration
>> Travel information
>> Poster

>> Scientific Committee
> Toshiyuki Kobayashi
> Hubert Rubenthaler
> Harald Upmeier
> Bent Ørsted

>> Organizing Committee
> Wolfgang Bertram
> Khalid Koufany

>> Sponsors




Schedule of talks

Monday 23
09:15 — 09:30
Opening
 
Chair :Bent Ørsted
 
09:30 — 10:20
Robert Stanton
 
Heisenberg graded Lie algebras: a survey
Coffee break
 
 
11:00 — 11:50
Takaaki Nomura
 
 
Homogeneous convex cones and basic relative invariants
 
16:00 — 16:30
Coffee / Refreshing
 
 
16:30 — 17:20
Soji Kaneyuki
   
Liouville-type theorems for causal structures on symmetric spaces
 
17:30 — 18:20
Hideyuki Ishi
   
Matrix T-algebras and Jordan algebras

Tuesday 24
Chair : Toshio Oshima
 
09:00 — 09:50
Sigurdur Helgason
 
Solving differential equations by Radon transforms
 
Coffee break
10:30 — 11:20
Harald Upmeier
 
Holomorphic Hilbert bundles and flat connections
 
 11:30 — 12:20
Stéphane Mérigon
   
Infinite dimensional Maslov index
 
16:00 — 16:30
Coffee / Refreshing
 
 
16:30 — 17:20
Hubert Rubenthaler
   
Invariant differential operators and an infinite dimensional Howe type correspondence
 
17:30 — 18:20
André Unterberger
   
Quantization and arithmetic

Wednesday 25
Chair : Erik van den Ban
 
08:30 — 09:20
Simon Gindikin
 
Analysis on complex symmetric manifolds
 
09:30 — 10:20
Adam Korányi
 
Homogeneous vector bundles in operator theory
 
Coffee break
 
10:45 — 11:35
Gestur Ólafsson
 
Local Paley-Wiener theorem for compact symmetric spaces
 
 11:45 — 12:35
Michael Kinyon
   
Leibniz algebras, quasi-Jordan algebras and their associated Lie group-like and symmetric space-like objets
   
Free afternoon

Thursday 26
Chair : Laura Geatti
 
09:00 — 09:50
Karl-Hermann Neeb
 
Semi-bounded unitary representations of infinite dimensional Lie groups
 
Coffee break
10:30 — 11:20
Erhard Neher
 
Central extension of Lie algebras
 
 11:30 — 12:20
Cho-Ho Chu
   
Harmonic functions on symmetric spaces
 
16:00 — 16:30
Coffee / Refreshing
 
 
16:30 — 17:20
Joseph Wolf
   
Infinite dimensional Gelfand pairs
 
17:30 — 18:20
Henrik Seppänen
   
Borel-Weil theory for root graded Lie groups

Friday 27
Chair : Jean-Louis Clerc
  08:30 — 09:20
Bernhard Krötz
 
Globalizations of Harish-Chandra moduls
09:30 — 10:20
Toshiyuki Kobayashi
 
Holomorphic semigroup for the minimal representation of the conformal group
 
Coffee break
10:45 — 11:35
Genkai Zhang
 
Realization of unitary spherical representations in singular holomorphic representations
 
11:45 — 12:35
Jacques Faraut
   
Harmonic analysis on Hermitian symmetric spaces and multivariate Meixner-Pollaczek polynomials
   
Closure